AHMET OPÇİN


Ahmet OPÇİN 1962 yılında Adana’da doğmuştur. İlkokul tahsilini İstanbul’da tamamladı ve dönemin zorlu koşulları sebebi ileöğrenim hayatına son vererek İstanbul Kapalı Çarşı’da çalışmaya başladı.1976 yılında halıcılığa başlayıp daha sonra da 1980 yılında kardeşi Hasan Opçin ile kendilerine ait ilk Halı Kilim tamir atölyesini kurdular.

Bunun yanı sıra 1991 senesinde Ege Serbest Bölgesinde faaliyete başlayan ilk firmalardan biri olan ATC’ye Dünya standartlarında bir Halı tamir fabrikası olmak hedefi ile start verdiler.

Ahmet Opçin Türk el sanatları halı,kilim ticareti ihracatı ve dokumacılığı sektöründe de uzun yıllar yurt içi ve dışında birçok ülkede faaliyetlerde bulunmuş olup halen Dünya Kültür Mirası Halı ve Kilim dokumacılığı, Konservasyonu ve Restorasyonu alanlarında sektöre hizmete devam eden ATC ‘de şirket’in Genel Müdürü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Bu bağlamda Türkiye’de Halı ve Kilim üretimi amaçlı yatırım yapan yerli ve yabancı şirketler ile işbirliği yaparak sektörel hizmetlerde bulunmuştur. Bunların yanı sıra son 3 dönem ESBİAD Yönetim kurulunda çeşitli görevlerde dernek faaliyetlerinde de bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra yurtdışında ve Türkiye’de birçok kuruluşa da teknik danışmanlık hizmeti de sağlamaktadır.

Ahmet Opçin 2002 yılından beri İzmir’de yaşamaktadır evli ve iki erkek çocuk babasıdır ve iyi derecede İngilizce bilmektedir.